Przypominam, iż uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Obowiązkowy jest udział we Mszy Świętej w Niedzielę Męki Pańskiej i w Niedzielę Zmartwychwstania (obowiązek ten spełnia się też przez uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej), dlatego, w związku ze stanem epidemii, w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Kościoła w Diecezji Sosnowieckiej udzieliłem wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej w Niedzielę Palmową i Niedzielę Zmartwychwstania. Przypominam, iż po każdej Mszy św. oraz po Liturgii Wielkiego Piątku należy odśpiewać suplikację: „Święty Boże, Święty Mocny…”

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus !

1. Przypominamy, że  Ks. Biskup Grzegorz Kaszak  udzielił dyspensy na terenie Diecezji Sosnowieckiej od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej do dnia 29.03.2020 r.
4. . Eucharystie i nabożeństwa - transmisje on-line

Zachęcamy by przekazać wiernym informacje na temat możliwości uczestnictwa w nabożeństwach i w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu:
A. na stronie
https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-... praktycznie przez całą dobę prowadzone są transmisje mszy świętych z polskich sanktuariów
B. Na stronach
http://jasnagora.pl/ i https://episkopat.pl/ będą transmitowane codziennie Msze św. odprawiane w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
C . w Radio eM codzienna transmisja Mszy – od poniedziałku do soboty o 18.00, w niedziele o 12; - transmisja nabożeństwa „Drogi Krzyżowej” – piątek o 17.15; - transmisja nabożeństwa „Gorzkich Żali” – niedziela o 17.15.
Ponadto zapraszamy na radiowe rekolekcyjne wielkopostne
– od poniedziałku do piątku (o godz. 10.50, 18.45, 22.50) oraz w niedziele o 17.00. Rekolekcje poprowadzą:
1) Ks. prof. Jerzy Szymik, „Prymat Boga. Rekolekcje z Benedyktem XVI”, od poniedziałku 16.03 do piątku 20.03 2)
Ks. dr Jacek Plech, „Wielka tajemnica wiary”, od poniedziałku 23.03 do piątku 27.03. 3)
Ks. Piotr Brząkalik „Powrót synów marnotrawnych”, od poniedziałku 30.03 do piątku 3.04. 4)
Ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, „By nie zniweczyć Chrystusowego krzyża”, niedziele o 17.00.
Codziennie na antenie Radia eM istnieje możliwość wspólnej modlitwy: - Różaniec o 5.30 i 23.30; w niedziele o 6.30 i 22.30
- Anioł Pański o 12.00;
- Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15.00;
Polecamy też nasze stałe audycje – rozważania do czytań mszalnych: - Ewangelia z komentarzem „Słowa najważniejsze” (o godz. 5.50, 6.50, 12.10 i 23.10); codziennie Dobrą Nowinę komentują: ks. dr. Tomasz Jaklewicz, Paweł Lis, Magdalena Jóźwik, Andrzej Macura, Judyta Syrek, ks. prof. Jerzy Szymik, ks. Tomasz Koryciorz;
- Komentarz do czytań „Na początku było Słowo” (o godz. 6.20, 18.10, 23.20), czytania dnia w rozmowie z Grzegorzem Bociańskim komentują: ks. dr Tomasz Kusz oraz ks. dr Dawid Ledwoń.
D. Telewizja i radio - telewizyjne: o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.30
w Telewizji Trwam, o godz. 13.00
w TVP Polonia; - radiowe: o godz. 9.00
w Programie Pierwszym PR, o godz. 10.30
w Radiu Katowice, o godz. 12.00 w Radiu eM

2. Propozycje Dróg Krzyżowych w Internecie

Drogi Krzyżowe transmitowane w Internecie i w innych środkach społecznego przekazu to propozycje na duchowe przeżycie piątków Wielkiego Postu. Księża biskupi zachęcają do łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystając z nowoczesnych technologii.
„Piątek, szczególnie w Wielkim Poście, to dzień, w którym rozważamy Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa, Jego cierpienie i śmierć dla nas i dla naszego zbawienia. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy w tym dniu łączyli się duchowo na modlitwie” – powiedział Rzecznik Episkopatu. W związku z trwającym obecnie stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce i ograniczeniem liczby osób w kościołach, w Internecie pojawia się coraz więcej propozycji na przeżywanie wielkopostnych nabożeństw w domach. Dzięki transmisjom online wiele osób może łączyć się duchowo w rozważaniu Drogi Krzyżowej.
Lista różnych transmisji jest dostępna na stronie Konferencji Episkopatu Polski: www.episkopat.pl/transmisje-drogi-krzyzowej Księża biskupi proponują transmisje Drogi Krzyżowej on-line.
W piątek o 20:10 na stronach www.prymaspolski.pl, www.archidiecezja.pl oraz kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej będzie dostępna Droga Krzyżowa z kaplicy domu arcybiskupów gnieźnieńskich, którą poprowadzi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
Drogę Krzyżową on-line przygotował także biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.
W każdy piątek, począwszy od 13 marca, o godz. 19.00 na jego profilu na Facebooku pojawia się nowe nagranie przygotowanych przez niego rozważań.